Chraňte záda svých dětí. Pomůže i kvalitní školní batoh

Vaše dítě má od narození naprogramované bezvadné schéma vývoje z hlediska kineziologie. Tento „kód“ ale bez okolků naruší špatné sezení, nevhodně volené hračky, nestabilní střed těla atd. A ve školním věku může být na vině i nekvalitní a těžká aktovka. Jak chránit dětskou páteř? Jak vybrat a nosit batoh do školy?

Už ve věku mezi šesti až osmi lety má spoustu dětí vadné držení těla, horší stabilitu a problémy s páteří. Špatný školní batoh bez vyztužených zad, s měkkým dnem a nekvalitní konstrukcí může vše zhoršit. Se skoliózou páteře se sice hodně dětí narodí, ale někdy si ji vypěstují samy.

„Vůbec si neuvědomujeme, že hodně věcí dělá dítě ne proto, že to má v genech, ale protože to od nás prostě okouká. A tím myslím i pohybový vzor. Dítě vás napodobuje ve všem. V chůzi, postoji i posedu, v chování i návycích. Takže pokud nosíte tašku nebo batoh přes jedno rameno, dítě to klidně vyhodnotí jako správné a bude tuto chybu dělat také,“ upozorňuje na jeden ze základních faktů nesprávného vývoje Ing. Vítek Zeman, pohybový specialista se zaměřením na zdravý vývoj člověka a neuromuskulární stabilizaci z jihlavského centra Lifesmile.

Kvalitní aktovka je dobrý sluha, ale nevyřeší vše

Je-li u vás nástup do školy aktuální téma, určitě ze všeho nejvíc řešíte, jak vybrat kvalitní a zdravý školní batoh nebo aktovku pro prvňáka. Tedy lehký batoh, co neničí záda. Dobré batohy a aktovky do školy, kde jejich výrobci myslí na zdravá záda dětí, samy o sobě zas tak těžké nejsou. Batohy Stil pro prvňáčky váží 0,99 kg a batohy pro větší školáky a studenty jen 0,8 kg. Jenže správně tušíte, že u takové zátěže to dlouho nezůstane. Kolik váží školní batohy malých dětí? Můžeme se dostat až na pět kilo, a to už je pro školáka opravdu nezdravá nálož.

S množstvím učebnic a pomůcek, které školy vyžadují, toho bohužel moc nezmůžeme. Do školy je zkrátka nosit musí. Dost ale pomůže anatomicky tvarovaný školní batoh, který svým vyztužením pevně doléhá na záda. Vybírejte batoh se širokými ramenními popruhy. Ty by nemělo dítě nosit prověšené. Děti mají v batohu spoustu učebnic a sešitů, a tak další zbytečnou zátěž maximálně eliminujte.

Pokud jde dítě do školy pár minut a vybrali jste dobrý školní batoh, tak se zdravotních problémů, které by zapříčinil právě batoh nebo aktovka, vůbec nebojte. Když ale batoh bude nosit pravidelně delší dobu (jde déle do školy, na kroužek, ke kamarádům…), všímejte si, jak batoh nosí a co v něm nosí. „Rozhodně není dobré, aby ho nosilo v jedné ruce nebo přes jedno rameno. To si představte, jakoby najednou posilovalo hodinu jeden jediný sval. Pro tělo školáka je to skutečně abnormální nápor. Dochází totiž k jednostrannému přetížení hlubokých extenzorů až po zádové svaly v bederní oblasti, a tím se výrazně zvyšuje pravděpodobnost skoliotických projevů páteře,“ doplňuje na závěr ze své praxe Vítek Zeman.

 

Díky značce "STIL kvalita" máte jistotu, že svému dítěti pořizujete ten správný batoh do školy.


Podívejte se na promyšlené prvky aktovek a batohů pro prvňáčky a 1. stupeň a studentských batohů pro 2. stupeň.

školní batohy, aktovky

studentské batohy

Chcete poradit s výběrem batohu?

Kontaktujte nás: 734 315 971, stil@helma365.eu
v pracovních dnech od 9 do 16 hodin.