Co je to anatomický batoh a proč je pro vaše dítě tak důležitý?

 

anatomický batoh

Proč je anatomický školní batoh pro dítě tak důležitý

Pravděpodobnost, že vaše školou povinné dítě nosí víc, než unese, je vysoká. A teď nemluvíme ani o objemu učení, ani o stresu ze zkoušení, ale o tom, kolik má každý den naloženo ve školním batohu. Pět dní v týdnu míří do školy přibližně s touto náloží: čtyři učebnice, čtyři pracovní sešity, deset sešitů a bloků různých velikostí, penál, svačina, pití, peněženka, telefon a další drobnosti. Tíha školního batohu je pro mnohé rodiče bohužel dobrou výmluvou vozit své děti do školy autem místo toho, aby si s nimi trochu přivstali a nechali je jít do školy po svých (mluvíme samozřejmě o vzdálenostech reálně pěšky dosažitelných).

Každý rodič chce, aby děti měly správné držení těla a zdravá záda. My máme stejný cíl! Proto zdravým dětským zádům věnujeme tak velkou pozornost. A proto naše produkty mají zásadní ergonomické vlastnosti.

Podle odborníků by maximální váha nákladu, kterou by denně dítě na zádech mohlo nosit, aniž by mu způsobila potíže se zády, neměla překročit 10 % jeho tělesné váhy. Nejohroženější skupinou jsou v této souvislosti děti ve věku 6 až 7 let, které začínají školní docházku, a pak ve věku 11 až 12 let, které už nejsou tolik pod kontrolou rodičů a hlavně mají více předmětů a těžší učebnice. Navíc si již nenechávají tolik mluvit do výběru správného batohu, ergonomické vlastnosti ustupují tomu, jak batoh vypadá. Školní batohy Stil pro prvňáčky váží 0,99 kg a studentské batohy pro větší školáky a studenty jen 0,8 kg. Jenže správně tušíte, že u takové zátěže to dlouho nezůstane. Kolik váží školní batohy malých dětí? Můžeme se dostat až na pět kilo, a to už je pro školáka opravdu nezdravá nálož.

Co je to anatomický batoh a jak pomáhá vašim dětem?

Anatomický znamená „tvarem vyhovující stavbě lidského těla“. Lidově řečeno: Nikde netlačí!

co je to anatomický batoh

Školní aktovky Stil sedí na zádech perfektně. Anatomický zádový panel se přizpůsobí páteři dítěte, systém Air Flow a prodyšné polstrování umožní cirkulaci vzduchu a příjemné nošení.

Stejně myslíme i na starší děti. Kvalitní, ergonomicky tvarovaný odlehčený školní batoh Stil je vybaven reflexními prvky a anatomicky tvarovanými zády s pevnou konstrukcí. Má hrudní pás pro optimální rozložení zátěže na zádech s možností nastavení popruhů dle výšky dítěte. Při celkových rozměrech výška 420 x šířka 320 x  hloubka 200 milimetrů váží batoh pouhých 0,6 kg.

Mezi nejméně pochopitelné výtvory designérů patří v tomto duchu školní batoh na jedno rameno, který podporuje vznik skoliózy. Není výjimkou, že děti (nejen) v této věkové skupině nosí batoh vážící 50 až 60 % své váhy. Což je fakt, který ani rodiče, ani školy a ani lékaře rozhodně nemůže nechat chladnými. Co lze udělat okamžitě?

  • Mluvte s dětmi – proberte spolu obsah batohu, kontrolujte, jestli z lenosti vyměnit si nepotřebné učení nenosí každý den do školy i to, co aktuálně nepotřebují. Vodu do lahve lze doplnit až ve škole, spousta nepostradatelných maličkostí přidávajících váhu je většinou postradatelných atd.
  • Mluvte s učiteli – zeptejte se jich, jestli si některé učebnice není možné nechat ve škole nebo doma - a jak nastavit systém tak, aby nechyběly, když budou potřeba. Možná ani není nutné mít a nosit na každý předmět tři sešity najednou, těžké desky na sešity lze vyměnit za co nejlehčí.
  • Buďte nároční při výběru batohu nebo aktovky a kontrolujte, jestli jej dítě nosí správně. Těžší a větší učebnice by měly zabírat prostor těsně u zad, blíž páteři. Tomu by mělo být přizpůsobené vnitřní uspořádání batohu. Dostatečně široké popruhy, jištěné kvalitními sponami, mají být (oba stejně) nastavené tak, aby jejich polstrovaná část pokrývala ramena a aby z ramen neklouzaly. Váha se pak rozloží rovnoměrně a nepřetěžuje jednu část zad. Při delším přetížení hrozí bolesti hlavy ze zvýšeného svalového napětí v oblasti šíje, zvětšená hrudní kyfóza a bederní lordóza, v delším časovém horizontu s následky na meziobratlových ploténkách. Batoh nebo aktovka se musí opírat o pánev. Když ne, hlava se dostává do předsunu a horní část páteře pak nese neúměrnou zátěž.
  • Kontrolujte postoj a držení těla vašeho dítěte v klidu, vsedě, při chůzi i při sportu. Zasáhněte včas, pokud se vám něco nelíbí. Navštivte odborníka, cvičte, vyměňte školní batoh za kvalitní, ergonomický a zavádějte další potřebná opatření, která budou záda šetřit a rovnoměrně rozvíjet. Tráví dítě neúměrně mnoho času vsedě v autě, vsedě ve škole a vsedě u počítače? Dlouhodobý sed ochabuje hluboké svalstvo trupu a záda jsou ještě zranitelnější.

    Časová i finanční investice do zdraví dětských zad je rozhodně lepší než do nové play-station, do rozšířené televizní nabídky či ještě chytřejšího telefonu. Dnešní děti mají mnohem méně přirozeného pohybu než generace jejich rodičů, tudíž každá nepřirozená zátěž je pro ně mnohem nebezpečnější.

 


Stylové vychytávky na nových školních aktovkách STIL

 


Zajímá vás aktuální nabídka školních batohů od české firmy STIL? 

 

Kategorie
Nahoru
Profil
Košík