Jak zvládnout školní rok co nejlépe? Nejen z hlediska nakupování školních pomůcek, ale i z hlediska vztahů a přechodu na nový režim.

Z toho letního, pohodového režimu-nerežimu se rázem, v jedno pondělí, přechází na ten celoroční, provozní. Ten je často, minimálně ze začátku, než se všechno zaběhne, pro všechny dost náročný. Tím náročnější, čím větší a členitější je rodina.

My si však myslíme, že září dokáže být i hezkým a sympatickým měsícem. Měsícem nových začátků a zážitků.

Chcete poradit, jak se z měsíce září spíše těšit, než se ho děsit? Pak čtěte dál!

 

Využijme toho, že většina dětí do školy těší – na spolužáky, na změnu, na nové předměty, dokonce i na řád a učení. Co jim to, někdy již v průběhu pár dnů, pokazí? Popřemýšlejte o svých vlastních dětech a zkuste zjistit, kdy a proč ztrácejí radost ze školy. Můžete jim nějak pomoct tyto příčiny odstranit nebo zmírnit?

 

Pojmenujme si věci pravými jmény. Ano, hlavní funkcí školy je studovat. Ano, patří k tomu i příprava na zkoušky a domácí úkoly. Ne, není to vždy zábava, není to sladké ani moc příjemné, ale přináší nám to spoustu výhod, příležitostí a přátelství. Dokážete v rámci rodiny najít chvilku na podobný rozhovor? Budete se divit, ale co je nám, dospělým, zřejmé a jasné, možná potřebují děti vysvětlit a slyšet. Když pochopí smysl toho, co mají dělat, budou se pak méně vzpouzet.

 

Základem fungování všech složek rodinného systému v průběhu školního roku je režim a rozvrh, ale jak na to, aby se v něm každý cítil jako doma? Udělejte si ze září testovací měsíc! Nikdo se nebude zbytečně rozčilovat, naopak, bude poslouchat zdůvodnění a názory ostatních bez ohledu na to, jestli je dotyčnému sedm nebo čtyřicet. Testovací měsíc pomůže nastavit režim na celý školní rok tak, aby měl co nejmenší negativní vedlejší účinky na jeho účastníky.

 

Vždycky se najde něco, co půjde vašemu miláčkovi hůř, pomaleji nebo dokonce nejpomaleji. Matematika, cizí jazyk, kotrmelce nebo věčná zapomětlivost školních pomůcek. Obyčejný rodič má za den tolik příležitostí se rozčilit a vyvršit si svoji zlost na dítěti, že? Ale, víte, co? Nemusí je nutně využít! Může se na danou situaci, obohacený vlastními životními zkušenostmi, podívat očima dítěte. Může se pokusit porozumět jeho motivacím i strachům. Může vyjít vstříc jeho způsobu chápání světa a pomoci mu formulovat informace pro něj stravitelným způsobem. Můžete se snažit pochopit jeho časoprostor a respektovat, že se vůbec nemusí překrývat s časoprostorem dospělých. Můžete být průvodcem. Raději než vůdcem.

 

Když se vám povede naučit děti samostatnosti, pomůže vám to společně lépe zvládat i konfliktní chování a negativní emoce. Není to lákavé? I když možná je to ze začátku těžké, okořeněné případnými nezdary. Naštěstí existuje spousta pomocníků, jako jsou šikovné rodinné organizéry, přehledné kalendáře a diáře nebo chytré školní potřeby. Ulehčete život sobě i svým dětem tím, že jim společně pořídíte praktickou a hezkou školní výbavu, kterou budete rádi používat. Od barevného, ideálně vlastnoručně napsaného rozvrhu, přes přehledné a veselé obaly na sešity, kvalitní školní penál, po školní aktovku nebo školní batoh, který udělá radost i dobrou službu.

 

Nastavte si po společné poradě způsob fungování a postup povinností pro každý den nebo obecně pro pracovní dny. Vůbec nemusí mít 25 položek. Přijít ze školy, vyložit aktovku, udělat úkoly, připravit aktovku na další den, připravit oblečení. Pět bodů, které když se zaběhnou, ušetří každodenně minimálně 5x15 minut stresu.

 

Nebo kdyby přece jenom... Nic není růžové, takže když se ve vašem testovacím kruhu začne schylovat k bouřce, mějte předem připravený management konfliktů. Já vyslechnu tebe, ty vyslechneš mě, nikdo nemá automaticky pravdu a všichni se snažíme najít shodu. Zvyšování hlasu necháme rádiu, stará výchovná klišé o tom, jak mají rodiče vždycky pravdu, protože jsou rodiči, necháme předchozím generacím, a dětem pomůžeme jejich malé-velké problémy řešit s nadhledem a empatií.

 

anatomické aktovky pro 1. stupeň

anatomické aktovky pro 1. stupeň

 


Stylové vychytávky na nových školních aktovkách STIL

 


Zajímá vás aktuální nabídka školních batohů od české firmy STIL? 

školní batohy pro 1. stupeň

studentské batohy

výhodné školní sety

 

Chcete poradit s výběrem batohu?

Kontaktujte nás: 734 315 971, stil@helma365.eu
v pracovních dnech od 9 do 16 hodin.