Vlastnosti kvalitního školního batohu pohledem fyzioterapeutky Mgr. Jany Vyskotové, Ph.D.: "Aktovka (či batoh) by měla odpovídat konstituci dítěte. Měla by být co nejlehčí, přitom mít dostatečně pevnou konstrukci, vyztužené nepromokavé dno a pevná polstrovaná záda. Taška by neměla přesahovat záda dítěte a měla by je co nejpřesněji kopírovat. Měla by mít široké polstrované ramenní pásy, vypolstrované pevné držátko vhodné pro dětskou ruku, hrudní a bederní popruh. Nutné jsou i zakomponované reflexní bezpečnostní prvky, které zvýší bezpečnost dítěte v dopravním provozu. Batoh i taška musí splňovat hygienická, funkční a estetická kritéria."

Aktovky a školní batohy si v posledních školních letech zažily zvláštní sezóny. Většina z nich mnoho chvil seděla na střídačce a do školy se nepodívala. Je jasné, že se české školství po této zkušenosti změní. Je možné, že se přiblížila doba, kdy si děti v aktovkách budou moct do školy nosit mnohem méně učebnic a pracovních sešitů než dnes. Nebo si ponesou jen laptopy a svačinu?

Zatím není výjimkou, že naše ratolesti vláčí na zádech náklad o váze pěti kil! I proto se snažíme, aby se na této váze samotná aktovka nebo batoh podílely co nejmenším číslem.

Váha školních batohů

K problematické váze plného školního batohu se vyjadřuje i fyzioterapeutka Mgr. Jana Vyskotová, Ph.D.: "Váhový limit žákova zavazadla představuje tolik procent jeho tělesné hmotnosti, kolik je mu let. V případě šestiletých prvňáčků by se mělo jednat o maximální zátěž šesti procent jejich tělesné hmotnosti. To znamená: váží-li žák dvacet kilo, pak jeho zcela bezpečné a zdravotně neškodné zatížení školním batohem je maximálně 1,2 kg.“

Aha, váha nestačí!

Tajemství dobré školní aktovky nespočívá jen ve váze, ale také v synergii mnoha dalších prvků. Všech stejně důležitých, bez udání pořadí. Každému jednomu věnujeme velkou pozornost při vývoji i výrobě. Všechny rodiče nabádáme, aby jim věnovali pozornost při výběru a nákupu. Sami pak značku STIL v praxi testujeme v ostrém provozu. Jako rodiče vnímáme všechny „vedlejší účinky“ nošení zátěže na zádech dětí a neustále se učíme, jak zmírňovat nežádoucí účinky.

Rehabilitační lékař MUDr. Stanislav Horák, Ph.D., MBA popisuje vedlejší účinky velmi přesně: "Vadné držení těla, kulatá záda, svalově vazivové přetížení, s tím spojené bolesti zad a krční páteře – tedy hlavně funkční potíže. Dále skolióza, ploché nohy... Pokud vyloučíme strukturální změny a vrozené vady, kterých je méně, jedná se hlavně o funkční potíže na vrub přetížení, nedostatečného svalově-vazivového zajištění, zvýšenou laxitu vaziva, obezitu, nedostatečný pohyb, jednostranné a nevhodné zatížení pohybového aparátu anebo kombinaci výše uvedených.“


Chcete vědět, co se na batozích Stil líbí lékařům a proč je doporučují pro správný vývoj zad našich školáků? 
Sledujte náš videoseriál "Lékař radí jak vybrat správný školní batoh".


Seznam prvků správné školní aktovky a batohu

Připravili jsme pro vás seznam vlastností školní aktovky nebo batohu, o kterých si myslíme, že ve výběru hrají zásadní roli. Preference nebo pořadí, v jakém budete jednotlivé prvky vybraného výrobku posuzovat, jsou samozřejmě individuální. Rádi bychom se však přimluvili za to, abyste žádný nevynechali.

Ergonomické a anatomické vlastnosti batohu i popruhů

Váha

Materiál  

Vnější a vnitřní uspořádání

Bezpečnostní prvky

Vzhled a barvy

Doplňky

Cena

Ergonomické a anatomické vlastnosti školního batohu

Jak chápat pojmy „ergonomický“ a „anatomický“? Pojem „ergonomický“ vysvětlí přednosta Fyzioterapie Univerzity Palackého Olomouc a primář Centra léčebné rehabilitace nemocnice Prostějov doc. MUDr. Petr Konečný, Ph.D., MBA: "Ergonomický batoh je přizpůsobený potřebám uživatele s prvky bezpečnosti a správné zdravotní podpory držení a zátěže zad." Pojem „anatomický“ znamená „tvarem vyhovující stavbě lidského těla“.

Nebo jinak, přeloženo do řeči rodiče, který chce pro svoje dítě to nejlepší: anatomický batoh nikde netlačí! Anatomický zádový panel se přizpůsobí páteři dítěte, systém Air Flow a prodyšné polstrování umožní cirkulaci vzduchu a příjemné nošení.


Co dalšího si zaslouží vaši pozornost při výběru školního batohu?

Příjemné nošení velmi ovlivňují ještě další skutečnosti. Jsou to jednak polstrované ramenní popruhy, hrudní pás pro lepší rozložení váhy batohu na zádech a zpevněné vyztužené dno. Dále vnitřní rozložení přepážek. Nejtěžší učebnice by měly být umístěny co nejblíže k zádům. Láhev s pitím není vhodné umísťovat do postranní kapsy tašky, nýbrž ji dejte do zadní kapsy na střed v ose zad. Aktovky a batohy značky STIL disponují vnitřním rozložením přihrádek tak, aby korespondovaly s výše uvedeným doporučením a zároveň umožňovaly mít rychlý přehled o obsahu aktovky, čili rychle najít, co je potřeba. K tomu přispívají i další vychytávky, jakými jsou například kapsička pro uložení drobností v přední části komory, přední kapsa pro svačinový box nebo penál či částečně termoizolační kapsa na lunch box.

Shrnutí od fyzioterapeutky: jak vybrat školní batoh?

Komplexní popis vlastností kvalitní aktovky jsme získali od fyzioterapeutky Mgr. Jany Vyskotové, Ph.D.: "Aktovka (či batoh) by měla odpovídat konstituci dítěte. Měla by být co nejlehčí, přitom mít dostatečně pevnou konstrukci, vyztužené nepromokavé dno a pevná polstrovaná záda. Taška by neměla přesahovat záda dítěte a měla by je co nejpřesněji kopírovat. Měla by mít široké polstrované ramenní pásy, vypolstrované pevné držátko vhodné pro dětskou ruku, hrudní a bederní popruh. Nutné jsou i zakomponované reflexní bezpečnostní prvky, které zvýší bezpečnost dítěte v dopravním provozu. Batoh i taška musí splňovat hygienická, funkční a estetická kritéria."

Kvalitní junior batohy Stil pro prvňáčky váží 0,9 kg.

Ergonomicky tvarované odlehčené školní batohy Stil pro starší děti s anatomicky tvarovanými zády a pevnou konstrukcí váží pouhých 0,8 kg.Stil kvalita školních batohů a aktovek

K estetickým kritériím máme jednu velmi důležitou poznámku: jsou důležité! Zatímco vy jako rodiče vyberete značku a typ batohu nebo aktovky, na dítěti by mělo být rozhodování o barvách a vzorech. Možná nevybere přesně podle vašeho vkusu, vás ale může hřát jistota, že pokud budete vybírat z naší nabídky, máte záruku kvalitního, odolného a nepromokavého materiálu, reflexních prvků na všech stranách pro bezpečnost dítěte, postranní stahovací přezky na ztenčení prázdného batohu nebo moderního, patentového zapínání s magnetem. 

Pomáháme vám a vašim dětem se správným výběrem aktovky a školního batohu s ohledem na zdravý vývoj a s respektem všech zásad pro zdravá dětská záda. Ve své snaze hledáme a nacházíme oporu u renomovaných odborníků z oblasti fyzioterapie, rehabilitace a dětské ortopedie. Výsledkem je špičková kvalita, která splňuje přísná kritéria a normy, ba co víc, některé z nich dokonce ještě vylepšuje.

Díky značce "STIL kvalita" máte jistotu, že svému dítěti pořizujete tu správnou aktovku a batoh do školy


Chcete poradit s výběrem batohu?

Kontaktujte nás: 734 315 971, stil@helma365.eu
v pracovních dnech od 9 do 16 hodin.