Hledáte odpověď na otázku, zda vybrat školní batoh či aktovku tak, aby se do nich vešlo pohodlně vše potřebné, aniž by jejich nošení prvňákovi kazilo náladu či jeho záda?

Abychom vám dodali co nejvíce podkladů k rozhodování, přidáváme i citace renomovaných lékařů z oblasti rehabilitace, ortopedie a fyzioterapie a odkaz na videa "Lékař radí, jak vybrat správný školní batoh a aktovku". S těmito odborníky aktivně konzultujeme problematiku zdravých zad a to, jak můžeme být v této oblasti jako výrobci školních aktovek a batohů užiteční.

Aktovka nebo školní batoh?

Historicky je tak nějak dané, že pro první, druhou a někdy i třetí třídu se volí aktovky a po zbytek školní docházky se "batohuje". Tomuto zvyku přizpůsobujeme i design a jednotlivé prvky našich výrobků.

Co jsme si všimli z trendů posledních let? Prvňáčci mají stále více v oblibě i speciálně upravené Junior batohy.

Všímejte si tří faktorů: 1. váhy, 2. velikosti a ergonomie, 3. líbivosti

 • 1. Jako pírko, které unese kila, by měla být aktovka i školní batoh. V obou případech je hmotnost velmi důležitá. My ve Stilu tuto skutečnost nebereme na lehkou váhu, začínáme již na 0,8kg a končíme na maximální váze 1kg. Mgr. Jana Vyskotová, Ph.D., upřesňuje čísla: „V případě šestiletých prvňáčků by se mělo jednat o maximální zátěž 6% jejich tělesné hmotnosti. To znamená: váží-li žák 20kg, pak jeho zcela bezpečné a zdravotně neškodné zatížení školním batohem je maximálně 1,2kg.

  Máte-li doma drobného prvňáčka, pak zvažte nákup Junior batohu, který váží pouze 0,9kg. Aktovka je pak malinko těžší (1kg), ale v tomto případě se počítá každé deko!
 • 2. Při výběru aktovky, či batohu se můžete také řídit velikostí, respektive postavou vašeho školáka. Fyzioterapeutka Mgr. Jany Vyskotová, Ph.D. radí: "Aktovka by měla zasahovat od ramen po hřeben pánevní kosti (vrchol by neměl přesahovat linii ramen, spodní část by neměla být níž, než je linie boků daného dítěte). Dítě musí volně hýbat krkem a brašna nesmí zasahovat na hýždě. Bederní pás by měl sedět na kyčelních kostech, čímž odlehčí zátěž z ramen, přenese ji na pánev a odlehčí celé páteři.
   
 • 3. V návaznosti na konzultace s odborníky doporučujeme mít dítě při výběru aktovky raději s sebou. A čeho si pak máte všímat? Můžete postupovat podle rady rehabilitačního lékaře MUDr. Stanislava Horáka, Ph.D., MBA: "Aktovka musí dítěti vyhovovat, nesmí jej tlačit a nikde táhnout, měla by být pohodlná s ventilací zad, adekvátně polstrovaná. A to jak v zádové části, tak i na ramenních popruzích.“ Konečný výběr dle designu již nechte na dítěti!

Další inspirací pro správný výběr batohu do školy mohou být doporučení z našeho videoseriálu "Lékař radí..."

Čím se liší aktovky a Junior batohy Stil pro prvňáčky?

Aktovky Stil

Aktovky Stil pro prvňáčky nebo pro prvních pár let školní docházky vyvíjíme s vysokou citlivostí vůči fyziognomii dítěte ve věku kolem šesti a sedmi let.

 • Aktovka má bytelnější ale stále lehkou konstrukci, váží 1kg
 • Její vnitřní členění je přehledné i pro nejmenší děti
 • Je opatřená sympatickým, bezporuchovým magnetickým zapínáním Fidlock
 • Design je zaměřen na ty nejmenší

Další prvky a vychytávky aktovek Stil zde.

Junior batohy Stil

Junior batohy Stil jsou ideální pro drobnější prvňáčky, kteří by se pod školní aktovkou skoro ztratili.

 • Junior batohy jsou super lehké, váží pouhých 0,9kg
 • Batohy rostou s dítětem - čtyři stupně nastavení zádového panelu umožňují snadné nastavení tak, jak dítě roste
 • Mají pevnou konstrukci a dno s plastovými nožičkami
 • Designově jsou batohy nadčasové, vydrží déle, než do třetí třídy

Další prvky Junior batohů najdete na této stránce.

 

A které další parametry je potřebné sledovat při výběru aktovky či batohu do školy?

V naší nabídce najdete spoustu krásných školních aktovek i studentských batohů do školy, co však nenajdete určitě, je krása na úkor zdraví. Například batohům s jediným popruhem prostě nefandíme. Fandíme totiž rovným zádům! Čemuž, mimochodem, u aktovek i školních batohů, které jsou vyšší než širší, napomáhá šikovné vnitřní členění a tím pádem vyvážené rozmístění věcí.

Vždy si všímejte, jestli je vybraný kousek ergonomický s anatomicky tvarovanými zády s pevnou konstrukcí. Naše aktovky a batohy disponují 3D zádovým systémem - perfektně sedí na zádech. Anatomický zádový panel se přizpůsobí páteři dítěte a systém Air Flow a prodyšné polstrování umožní cirkulaci vzduchu a příjemné nošení. Hrudní pás s kvalitní přezkou zajistí dobré usazení aktovky a batohu na zádech dítěte.

S tím souvisí ještě tento fakt: nějak se nám nechce začít dělat kompromisy v kvalitě jen kvůli tomu, že dítě odroste z aktovky a doroste do studentského batohu. Proto u nás mají obě kategorie pevnou a ergonomicky tvarovanou zádovou část, vyztužené, tvarově stálé dno, dostatečně dlouhé a široké popruhy z prodyšného materiálu, hrudní pás s kvalitní přezkou a samozřejmě potřebné bezpečnostní prvky. Protože velkou část roku se děti pohybují venku v ne zcela ideální viditelnosti.

A když už jsme u toho počasí: do aktovky nezateče, ani kdyby nebyla zcela dopnutá. Což se však u aktovek Stil s magnetickou sponou moc často nestane, protože zapínání je rychlé a vlastně i zábavné.

Aktovka má pevnou konstrukci, školní batoh sice ne, ale nemyslete si, přesto dobře drží na zemi a nekácí se do stran ani poloprázdný. Víme, že pevná konstrukce aktovky svádí děti k tomu, že si ji pletou s lavičkou. Proto bychom vás poprosili: zkuste jim vysvětlit, že ta lavička bude lepší. Konstrukce je sice pevná, ale ne ocelová. To by bylo k neunesení!

S dítětem se předem dohodněte na tom, že vy vybíráte značku a typ podle zdravotních a praktických kritérií a ono si může vybrat barevnou kombinaci. Nemusíte se bát divokých výběrů - v nabídce značky STIL si s designem aktovek a batohů dáváme velkou práci. Výsledkem je velmi povedená a estetická galerie produktů. Myslíme i na údržbu, víme, jakou zátěž musí v denním provozu aktovky a batohy zvládnout. Na výběr jsou tudíž i praktické tmavší barvy, které jsou rezistentnější vůči následkům nešetrného používání například v MHD, ve třídě nebo ve školní jídelně. U studentských batohů do školy si hrajeme i se sofistikovanou grafikou a pečlivě sledujeme aktuální trendy mezi mladými.

 

 

Pomáháme vám a vašim dětem se správným výběrem aktovky a školního batohu s ohledem na zdravý vývoj a s respektem všech zásad pro zdravá dětská záda. Ve své snaze hledáme a nacházíme oporu u renomovaných odborníků z oblasti fyzioterapie, rehabilitace a dětské ortopedie. Výsledkem je špičková kvalita, která splňuje přísná kritéria a normy, ba co víc, některé z nich dokonce ještě vylepšuje.

 

Díky značce "STIL kvalita" máte jistotu, že svému dítěti pořizujete tu správnou aktovku a batoh do školy

Chcete poradit s výběrem batohu?

Kontaktujte nás: 734 315 971, stil@helma365.eu
v pracovních dnech od 9 do 16 hodin.